Tento obchod potřebuje Javascript k tomu, aby fungovat správně.

Doprava zdarma nad 1000 Kč

16 tipů, jak zaplnit stránky prázdných sešitů, které vám leží v šuplíku

16 tipů, jak zaplnit stránky prázdných sešitů, které vám leží v šuplíku

| Martina Dušková

Většinu našich zákazníku spojuje kromě vytříbeného vkusu a lásky k papírnictví ještě jedna věc. Vlastně je to společný problém, který my, milovníci papíru, velice dobře známe. Kdykoliv někde narazíme na nádherné sešity, bloky a zápisníky, naše srdce zavelí, že je musíme mít. V zápětí se ale ozve rozum, který nám připomene tu hromadu sešitů, která nás čeká v šuplíku, a my do nich nenapsali ještě ani čárku. A tak si často radost z nového sešitu nakonec odpustíme. Přitom se se zápisníky dá dělat takových věcí! Pro inspiraci jsme sepsaly tento článek, který vás doufám inspiruje k tomu, abyste začali psát, tvořit a radovat se ze svých papírenských pokladů, které si zaslouží využití. 🙂

Často také slýcháme, že se do těch našich sešitů bojíte psát. Pokud je to i váš případ, chtěly bychom vás povzbudit. Nebojte se! Všechny sešity vyrábíme proto, aby dělaly radost nejen svým vzhledem, ale hlavně věcmi, kterými je naplníte. A pokud se vám něco nepovede, existují gumy, bělítka a spoustu krásných obrázků, kterými můžete chyby přelepit! A nezapomínejte, sešit je spotřební zboží a kdykoliv si můžete pořídit další. V pritintinu neustále vyrábíme nové a nové produkty, které se těší, že je budete používat. 🙂

Tak schválně, kolik prázdných sešitů doma máte a kolik z nich je ještě nepopsaných?

1. Radosti a vděčnosti

Zaplňte stránky svých sešitů optimismem. Všude kolem nás je tolik věcí, které bereme jako samozřejmost a přitom bychom si život bez nich těžko dokázali představit. Napište si každý den 3 věci, za které jste vděční nebo které vám vykouzlily úsměv na tváři. Může to být něco zásadního, třeba narození miminka, ale také naprostá “banalita,” jako dobré počasí či pochvala od kolegyně v práci. Kdykoliv vám bude smutno, můžete po sešitu sáhnout a připomenout si, že svět je vlastně krásné místo.

2. Zpátky do lavic

První věc, kterou si asociujme se sešity, je škola. Ať jste stále školou povinní nebo již máte docházku dávno za sebou, existuje tolik věcí, ve kterých se můžeme dále vzdělávat. Ne protože musíme, ale protože chceme. Určitě máte seznam věcí, které se chcete naučit, jen jste ještě neměli šanci začít. Je to kreslení? Fotografování? Nový jazyk? Vezměte jeden prázdný sešit z vaší hromady a proměňte ho v záminku zapsat se na kurz, který vás už dlouho láká. Na prázdné stránky si zapisujte všechny nové znalosti, které na lekcích získáte. Né nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. I při absolvování online kurzů (my máme rády např. ty na skillshare), u kterých předpokládáte, že si vše zapamatujete, je dobré dělat si v průběhu lekcí poznámky. Díky nim si nové znalosti snadněji osvojíte a hlavě se k nim můžete kdykoliv vrátit.

3. Z lásky k písmu

Pokud jednou z věcí, která vás dlouho láká, je krasopsaní nebo jen zlepšení svého rukopisu, další prázdný zápisník můžete použít na trénování svého písma. Ať už jste začátečníci a trénujete teprve základní tahy, nebo už máte nějakou hodinu psaní za sebou a procvičujete kompozice, nemusíte trénovat pouze na volné listy papíru. V sešitě krásně uvidíte pokrok mezi stránkou, kterou jste popsali jako první a tou, kterou jste sešit zakončili. (Tip: Jestli hledáte další zdroje ke krasopsaní a letteringu nebo tápete, jak vůbec začít, koukněte se na naši knížku Z lásky k písmu :))

4. Kreslíš, kreslím, kreslíme

Jestli psaní není vaše parketa, ale rádi kreslíte, malujete, ilustrujete či jinak tvoříte, můžete všechny své výtvory trénovat na jednom místě. Opět tak krásně uvidíte zlepšení. Pokud si kreslení chcete ozvláštnit, můžete zápisník pojmout stylem “jeden obrázek denně/týdně/měsíčně…” a kreslit, co vás za dané časové období nejvíce zaujalo. Nebo můžete najít jakékoliv jiné tematické zaměření. Zkuste kreslit jenom jednorožce, používejte pouze dvě předurčené barvy a nebo umělecky ztvárňujte své emoce.

5. Odkladník myšlenek

Všichni chceme mít ty naše sešity krásné, nepomuchlané a opečovávané. Pokud se ale cítíte odvážně, zkuste si jeden zápisník vyhradit na každodenní myšlenky a noste ho všude s sebou, i v kabelce. Skvěle se na to hodí sešity menších rozměrů (například tyto). A k čemu vám to bude? Určitě znáte ten pocit, kdy vás napadne skvělá myšlenka, kterou si potřebujete zapsat, ale nemáte nic po ruce. Tak ji napíšete na kus ubrousku nebo účtenky a založíte někam, kde už ho nikdy nenajdete. Díky malému sešítku budete mít všechny poznámky pohromadě a jednou za čas si vše můžete projít a utřídit dle potřeby.

6. Seznamy

Miluju seznamy. Neexistuje nic uspokojivějšího než odškrtávání si položek a doplňování nových nápadů. Vymezte si jeden sešit pouze pro seznamy nejrůznějších druhů. Seznam 100 věcí, které chcete v životě zažít. Seznam knížek, které určitě chcete přečíst. Seznam, nejkrásnějších filmů, které jste viděli. Seznam svých největších přání. Nebo sáhněte po našem oblíbeném sešitu a sepište si seznam věcí, které určitě nestihnete udělat včas.

7. Milý deníčku …

Na prvním stupni základní školy jsem z většiny svých sešitů dělala deníčky. Napsala jsem první stránku a nikdy se k ní nevrátila. Dnes mě tzv. journaling stále více láka, jelikož je za ním mnohem víc, než jen popisovat, co jsem měla k obědu, jak jsem si v osmi letech myslela. Dobré je vymezit si čas, ráno či večer, a každý den si něco malého zapsat. Pokud se vám zrovna v životě neděje nic zásadního, nebojte, vůbec se to nemusí týkat vašeho každodenního života. Pište si o tom, jak se cítíte nebo nad čím nejčastěji přemýšlíte. Je to výborný terapeutický nástroj. Pokud potřebujete inspiraci, zkuste na internetu vyhledat spojení “journaling prompts” a vyjede vám pousta nápadů na témata, které můžete popsat. Od vysněné dovolené až po těžší témata, které určitě pomůže hodit na papír.

8. Jeden řádek denně …

Lidská mysl je mocná věc, ale také často zapomíná. To, že zapomeneme nějakou velkou událost, je nepravděpodobné, ale často zapomínáme na každodenní maličkosti, které se nám udály. Pokud vám nevyhovuje klasický deník, můžete zkusit metodu “Jeden řádek denně.” Každý den si napište jednu větu na jeden řádek. Za rok budete mít popsaných 365 řádků s nejzásadnějšími událostmi z každého dne. Narozdíl od deníku vděčnosti se nemusí jednat pouze o pozitivní události, ale zapisujte vše, co si chcete uchovat. Jednou, až se budete na své zápisky dívat zpětně, určitě oceníte, že máte všechno pohromadě a můžete si připomenout i maličkost, kterou byste normálně do měsíce zapomněli.

9. Zápisník kulturního kritika

Stejně jako často můžeme zapomenout naše všední dny, můžeme zapomenout i pocity, které jsme měli například po dočtení knížky. Udělejte si proto sešit pro své kulturní zážitky. A tím nemyslíme čtenářské deníky ze školních let. Pište si jen to co vás zaujalo, hodnocení, poznatky, pocity či třeba oblíbený citát hlavní postavy. Lehce se pak můžete podívat, která knížka vás zaujala nejvíce, či někomu doporučit dílo na míru. Pokud nejste vášniví čtenáři, to samé můžete udělat s filmy, seriály, divadelními představeními nebo třeba návštěvami restaurací.

10. Bullet Journal

V nabídkách papírnictví existuje neskutečné množství diářů s různorodými motivy a rozložením, že si musí vybrat každý. Pokud ale hledáte kreativnější variantu, nebo si chcete diář udělat přesně podle svých požadavků, zkuste metodu Bullet Journal a využijte pro ni jeden ze zápisníků ve vaší sbírce. Jedná se o metodu osobního plánování, jejíž základ je velmi jednoduchý. Je jen na vás, jestli budete chtít používat barvy, samolepky či další vychytávky. Mě k této metodě přivedla loni Anička a poprvé mám pocit, že jsem organizovaná a mám všechny úkoly i myšlenky na jednom místě. Začínala jsem velmi stroze, ale postupně svůj zápisník vylepšuji a nedám na něj dopustit. Pokud se chcete o Bullet Journallingu dozvědět více, začněte tímto videem přímo od zakladetele této metody.

11. Vzorník

Pokud jste opravdový papírenský nadšenec, určitě máte doma kromě sešitů i sbírku nejrůznějších fixů, washi pásek, pastelek či dalších kreativních nástrojů. Často se stává, že fixy píšou jinak, než je uvedeno na obale nebo prostě máte psacích potřeb tolik, že je skladujete na různých místech. Zjednodušte si práci a z jednoho volného sešitu si udělejte vzorník. Napište si fixy krátkou větu do sešitu nebo třeba nalepte kousek pásky. Kombinování barev pro váš další projekt tak bude hračka.

12. Zelený zápisník

Jste také milovníci pokojových rostlin nebo opečováváte rovnou celou zahradu? Já jsem nedávno dostala rostlinu číslo 40 a začalo pro mě být trochu náročné všechny informace o nich udržet v hlavě. Jeden ze sešitů jsem tedy věnovala mým pokojovkám a zapisuju si, jak moc světla a vody potřebují, kdy jsem je naposledy hnojila nebo kdy a odkud si ke mně našly cestu. Můžete připojit i seznam vysněných rostlinek, kalendář, kdy máte vysadit mrkev nebo třeba nalepit rozkresy vašich záhonků.

13. Zápisník snů

Tentokrát nemluvím o snech, které se vám zdají v noci, ale o vašich přáních, cílech… Věnujte jeden sešit všem věcem, které jsou s nimi spojené. Napište si vše, co si v životě přejete a o čem sníte. Sepište si podrobný to-do list toho, co musíte udělat, aby se vám sny vyplnily. Popište na stránkách vaši vizi, jak chcete, aby váš život vypadal za rok či za 10 let. Nalepte si svůj vision board. Můžete zkusit i skvělou metodu “reversed bucket list,” neboli seznam přání naruby – sepište si vše, co jste v životě doposud dokázali. Jsem si jistá, že všechny tyhle věci se budou hodit v momentě, kdy budete potřebovat dodat motivaci či si jenom ujasnit, kam chcete svůj život směřovat.

14. Fotoalbum

Kdo říká, že do sešitu se musí jenom psát? Vytiskněte své oblíbené fotografie a nalepte je do toho nejkrásnějšího sešitu, který vám v šuplíku leží. Naplníte ho tak svými vzpomínkami a dodáte mu tak ten nejmilejší účel.

15. Sešit jako dárek

Předposlední tip je opět pro odvážlivce. Určitě existuje ve vašem životě někdo, koho máte raději než sešity v šuplíku. Vezměte jeden zápisník a naplňte jej oblíbenými recepty, vzkazy či fotkami. Poté jej darujte někomu, koho potěší. Každý ocení vlastnoručně vyrobený dárek přímo na míru.

16. Sešit jako dekorace

Pokud vás ani jeden tip nezaujal a pořád nemáte stránky sešitů čím naplnit, mám tu poslední záchranný tip. Nenechávejte sešity zavřené v šuplíku a vystavte je jako dekoraci. Pokud vlastníte designové kousky, budou vypadat skvěle na poličce nebo třeba na nočním stolečku. A kdo ví, třeba jednou při pohledu na ně dostanete nápad, čím je zaplnit. Výstavku sešitů můžete zkusit pojmout i nějak netradičně. Využijte třeba dřevěný stojánek na nádobí z IKEA a vystavte si celou sbírku sešitů naráz.