Zpět nahoru

Pojďte s námi tvořit – Březnová #PrintintinVyzva

Anna 01/03/2021 0 komentářů

O naší nové kreativní výzvě jsme vám již psaly na Instagramu a Facebooku, ale rády bychom ještě shrnuly všechna její pravidla do jednoho článku a také vám prozradily, proč jsme se jí vlastně rozhodly pořádat. Zároveň se můžete zapojit do březnového kola, jehož téma najdete na konci tohoto příspěvku.

Facebooková skupina

Facebookovou skupinu Z lásky k písmu aneb základy letteringu a moderní kaligrafie jsme založily po vydání naší stejnojmenné knížky, protože jsme chtěly vytvořit místo, kde bychom se mohly s vámi společně propojit a sdílet nadšení pro psaní a kreslení. Pokud i vám chybí pravidelná dávka inspirace a tipů na lettering, tak se k nám určitě připojte. Skupinu najdete na tomto odkaze. Těšit se můžete nejen na pravidelné příspěvky – pondělní inspiraci a středeční tipy, ale i na nedělní propojení nebo na nová témata naší printintin výzvy.

Printintin výzva

Právě Facebooková skupina dala za vznik naší kreativní výzvě. Říkaly jsme si totiž, že by bylo skvělé se navzájem motivovat k pravidelnému procvičování a sdílet své výtvory i za hranice skicáků v šuplíku.

A tak pokud rádi tvoříte, ale občas vám chybí nápady, do čeho se zrovna pustit, a zároveň byste rádi dostali zpětnou vazbu na svou práci, je tahle výzva přesně pro vás. Na každý poslední pátek v měsíci jsme připravily nové téma úkolu, díky kterému můžete zapojit vaše kreativní buňky, vyzkoušet si něco nového a posunout své dovednosti zase o kousek dál.

Do výzvy se zapojíte jednoduše, stačí vytvořit dílo dle aktuálního zadání, a pak ho jen sdílet na Instagramu s hashtagem #printintinvyzva. Nezáleží na tom, jestli budete kreslit digitálně nebo analogově, ani jestli se budete držet jen psaní nebo zapojíte své ilustrátorské dovednosti, hlavní, že budete tvořit a cvičit!

Aktuální zadání výzvy zveřejníme vždy nejprve na naší Facebookové skupině, dočtete se o něm ale i na Instagramu a na blogu. Na tvoření budete mít celý měsíc – kreslit můžete až do čtvrteční půlnoci před vyhlášením nového tématu.

Protože sdílet svou tvorbu a jít tak ‘s kůží na trh’ může být někdy těžké, rozhodly vaši píli a odvahu odměnit malou soutěží. Každý měsíc vybereme ze všech děl jedno naše nejoblíbenější, které postoupí do finálního slosování o letteringový balíček. Na konci roku poté pošleme balíček jednomu z vás. Vždy první týden v měsíci vyhlásíme výherce výzvy úkolu minulého měsíce, který postupuje do slosování, a to jak v naší Facebookové skupině, tak i na Instagramu, kde zároveň nasdílíme i naše další oblíbené výtvory.

Únorová výzva

Únorová výzva se točila okolo barev, konkrétně kolem jedné palety o pěti barvách. I když se může zdát omezený počet barev na první pohled velmi limitující, s úkolem jste se skvěle poprali. Tady jsou některé z kreseb, které jste podle ní vytvořili.

Bylo těžké vybrat jen jedno dílo, protože všechna se nám moc líbila. Nakonec jsme všechny společně vybraly P. Rintintýnu od Veroniky (@konataduvallon) a tímto i gratulujeme k postoupení do slosování o letteringový balíček! 🙂

Březnová výzva

A jaké je téma březnové výzvy?

Budeme oprašovat, a to staré výtvory. Zalovte ve svých archivech, vytáhněte nějaké starší dílo a to předělejte úplně od základů znovu. Protože, co lépe pomůže s uvědoměním si, jak moc jsme se posunuli, než to, že se podíváme, kde jsme vlastně byli x měsíců/let zpět? A nezapomínejte, i malý pokrok je pořád pokrok! ✍️?

Myslím, že je moc důležité sdílet naše začátky a první pokusy, i ty, co už se nám dávno nelíbí. V začátcích je síla. A to, co se počítá, je vytrvalé zkoušení nových procesů a možností a pravidelná vůle to zkoušet znovu a znovu. Často okolo sebe můžeme vidět všechnu tu dokonalou tvorbu jiných lidí a říkat si, tenhle člověk uměl takhle skvěle kreslit už od samotného začátku?! Ne, neuměl, jen ty začátky nesdílí tolik, jako to, kam se nyní dostal. Pochybnosti, že nikdy nebudeme tak dobří, jsou úplně běžná věc a občas se může stát, že motivace ke tvoření je ta tam. Zkuste se podívat na profily svých oblíbených tvůrců a zabrouzdat co nejníže do jejich začátků. Pravda totiž je, že všechno je jen o procvičování a o praxi. Kreslení a psaní je stejně tak o zručnosti jako každá jiná ruční práce nebo řemeslo. Chce to cvik, pravidelnost a chuť se učit a učit.

Ani my se nezrodily jako talentovaní dokonalý umělci, co by vyšvihly perfektně konzistentní písmenka v dobré kompozici s hezkými barvami mávnutím kouzelného proutku. Naopak. Naše designy se měnily s tím, jak jsme se měnily my a naše schopnosti. Jeden takový příklad je třeba motiv Mistakes are proof that you are trying, který se k našemu úkolu krásně hodí. Kačka ho poprvé psala analogově v roce 2017, remake je o 3 roky dopředu a tentokrát kreslený digitálně. Ani teď nejsme ve psaní dokonalé, ale o dokonalosti to opravdu není. Důležitá je radost z tvorby a chuť se posouvat dál.

Tak pojďme oprašovat a koukat na to, jak moc jsme se od minula zlepšili! Na splnění máte měsíc – kreslit můžete až do čtvrteční půlnoci 26. 3. 2021. Tak hurá do toho!

A nezapomínejte – lepší se ukázat nedokonalí, než se neukázat vůbec.

?
Těšíme se na vaše výtvory!
Za printintin zdraví,
Anička

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *